Atina, bizim yemeklerimize benzeyen tatlarla, neredeyse aynı isimdeki yemekleriyle ve milli içkileri Ouzo ile meşhur. En büyük temel fark ise et yemeklerinin bazılarına domuz eti konuluyor olması. Zeytinyağlı yemeklerin, deniz mahsüllerinin ve mezelerin ön plana çıktığı Yunan mutfağı damat tadınıza oldukça uyacak.

Moussaka

Moussaka: Kıyma ve patlıcan kat kat diziliyor ve soslanarak güveçte pişiriliyor. Bizdeki patlıcan musakkanın tadına oldukça yakın.

Sikotakia: Tavuk ciğeri olan Sikotakia, Atina ve Yunan mutfağının en sevilen lezzeti.

Briam: Domates, patates, kabak, soğan, patlıcan gibi sebzeler kızartıldıktan sonra fırına veriliyor. Yunanlıların daha çok yazın tükettiği yöresel lezzetlerden biri.
gyro-close

Gyros: Genelde domuz etinden yapılan, içine patates kızartması ve cacık konulan döner. Kalın yufka ekmeği olan Pita’ya sarılarak servis ediliyor.

Cacıki: Türk mutfağıyla benzer bir başka meze de Cacıki. Bizdeki cacığın biraz daha sulandırılmamış, katı hali.

Fricasse: Yumurta, limon ve ıspanağın da katılarak yapıldığı bir tür kuzu eti yemeği.

Ouzo: Yunanistan’ın milli içkisi olan Ouzo, rakıya göre biraz daha aromalı ve daha hafif içimli.

Soulvaki-1

Soulvaki: Bizdeki şiş kebaba benziyor, ancak Atina’da genelde domuz etiyle yapılıyor. Dilerseniz tavukla yapılanı da mevcut.

Psarosoupa: Daha çok kış aylarında yapılan Psarosoupa, patates, yumurta ve limon eklenerek hazırlanan bir tür balık çorbası. Sadece deniz ürünlerinin bulunduğu restoranlarda yapılıyor.