atina-3

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, on üç bölgeden oluşan Yunanistan’ın Atika bölgesinde yer alıyor. Tarihi ve kültürü, gezilecek yerleri ile özellikle tarih ve mitolojiye meraklıların ilgisini çeken ve gidenleri etkilen Atina, hareketli bir gece hayatına da sahip. İsmini koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena’dan almış ve dünyanın en eski şehirlerinden birisi.

Atina’da görülen iklim Akdeniz iklimidir. En sıcak ayların temmuz ve ağustos, en soğuk ayın Ocak ayı olduğu şehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Yazın yağış pek görülmez. Kışın ise yağışlar artar. Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları Atina’ya gitmek için en uygun dönemler. Neden derseniz bu tarihlerde şehir gezilmek için mevsim şartları açısından daha uygun ve bu aylar içerisinde kültürel etkinlikler de fazla.

Ulaşım

Uçakla Atina’ya gitmek isterseniz İstanbul’dan Türk Hava Yolları, Pegasus, Aegean Hava Yolları, Olympic Airlines ve Norwegian ile ulaşım sağlanıyor. Metro havalimanından gerekli tüm merkezi istasyonlara gidiyor. Otobüs ile de 1,5 saat sürede şehir merkezine ulaşılabilir. İstanbul’dan veya İzmir’den Atina uçak bileti alabileceğiniz gibi, kara veya tren yoluyla da Atina’ya gitmek mümkün. İstanbul ve İzmir’den Atina limanına gemi ile ya da İstanbul’dan otobüs ile de gidilebilir.

Konaklama

Atina’da kalınacak bölgeler genelde şehrin merkezinde yer alıyor. Atina’da kalınacak bölgeler Syntagma Meydanı ve Ermou Caddesi üzerinde, Plaka bölgesinde veya Akropolis’in civarında bulunuyor. Şehrin ilgi çekici merkezlerine yakın olması nedeniyle Ermou Caddesi’inin üzerinde veya Ermou Caddesi’ne çıkan paralel sokaklardan birinde bulunacak oteller konaklama için tercih edilebilir. Akropolis’in etrafnda kalacak güzel oteller bulabilmeniz de mümkün.

Gezilecek yerler

Akropolis, Atina gezilerinin neredeyse geleneksel başlangıç noktası olma özelliğini taşıması nedenle Atina’ya giden herkesin bir defa ziyaret etmesi gereken bir yer. Atina’da gezilecek yerlerin en başında gelen Akropolis “Yüksek şehir” anlamına gelir. Burası milattan önce 5. yüzyıldan kalma tapınakların bulunduğu bir bölge. Propylaea Akropolis’in giriş kapısı. Akropolis’in en tepe noktasında M.Ö. 5. yüzyılda ünlü Yunan siyasetçi Perikles tarafından yaptırılmış olan Parthenon bulunuyor. Panthenon, Akropolis’in en büyük tapınağı. Aynı zamanda dünyanın en ünlü arkeolojik kalıntısı olma özelliğini taşıyor. Akropolis Müzesi, Akropolis platosunun güney kesiminde yer alan bir müze. Akropolis’ten çıkarılan tüm antik eşyalar ile heykeller hemen girişinde yer alan Akropolis müzesinde sergileniyor.

Athena Nike Tapınağı, M.Ö. 5. yüzyılda yapılmış olan bir yapıdır. Bu tapınak güzel bir manzaraya sahip olması ile de biliniyor. Atina ve Nike’ye adanmış ufak bir tapınak olan Athena Nike Tapınağı Osmanlı döneminde yıkılmış ve yerine bir su bataryası kurulmuş. 19. yüzyılın başlarında bu batarya kaldırılmış ve tapınak yeniden inşa edilmiş. Yunanistan’ın en büyük tapınağı olan Zeus Tapınağı’ı Olimpos Kralı Zeus’a adanmış. 3. yüzyılda barbar saldırıları ve yağmalamalar neticesinde kullanılamaz hale gelen tapınağın tamamlanması tam yedi yüz yıl sürmüş. Antik Agora ise, toplanma, konuşma, sanatsal aktiviteler, eğitim ve spor müsabakaları için merkez olarak kullanılmış olan ve Aristo, Platon gibi büyük kişileri ağırlamış Agora, konser salonları, tapınakları ile en önemli yerlerden birisi.

Panathinaiko Stadyumu, dünyada tamamıyla mermerden elde edilmiş tek stadyum. 1896’daki ilk olimpiyat oyunları burada yapılmış. 1906 Ara Olimpiyatları’nın düzenlendiği ana stadyum olmuş, 2004 Yaz Olimpiyatları’nda ise okçuluk müsabakaları ile maratonun bitiş kısmına ev sahipliği yapmış.

Ulusal Arkeoloji Müzesi, 1866 senesinde yapımına başlanıp, 1889’da inşası tamamlanan bu müze, Yunanistan’da bulunan en önemli arkeolojik müze. Yunan uygarlığının Neolitik döneminden Roma çağına kadar uzanan zengin bir sanat arşivine sahip ve müze oldukça kapsamlı bu nedenle müzeyi gezmek için en az üç saat ayırmanızda fayda var. Bir başka önemli müze ise zengin koleksiyonuyla bilinen Benaki Müzesi’dir.

Syntagma Meydanı, Atina’nın en önemli meydanı. Kelime anlamı olarak Anayasa Meydanı anlamına geliyor. Biri kuzeyinde diğeri de güneyinde olmak üzere iki yeşil alan bulunur ve bu iki yeşil alanın ortasında bir çeşme bulunur. Meydanın doğusunda Yunan Parlamentosu yer alır. Eskiden kraliyet sarayı olan parlamentonun önündeki meçhul asker anıtı önünde bekleyen Efsun askerlerinin adeta bir şov havasında gerçekleştirdikleri nöbet değişimi buraya gelenlerin oldukça ilgisini çeker.

Atina’da gece hayatı son derece hareketlidir. Modern eğlence yanı sıra geleneksel Rum meyhaneleri ilginizi çekebilir. Plaka şehrin turistik mekanlarından olmasıyla beraber halkın da sıkça geldiği bir yer. Psyrri, Gazi, Metaxourgio, Exarcheia, Theseion ve Kolonaki de gece hayatının yaşandığı bölgeler.

Yaz mevsiminde gidenler ve denize girmek isteyenler için Atina’da birçok plaja erişim oldukça kolay. Özel plajlar olduğu kadar belediyelere bağlı olan halka açık ücretsiz plajlar da bulunuyor. Akti İliou, Thalassea, Astir Beach, Yabanaki, S Beach Athens özel plajlar. Alimos ve Saroniko ise halk plajları

 

atina-2

Yeme ve içme

Yunan mutfağı, Türk mutfağına büyük benzerlik gösterse de Akdeniz mutfağına yakın özelliklere sahip. Zeytinyağlıları, yoğurtluları, balıkları ve daha birçok yemeğiyle bilinen mutfağında Türk damak tadına uygun ve Türk mutfağına çok yakın lezzetleri tatmanız mümkün. Öyle ki birçok yemek Türk mutfağında yer alan yemekle aynı isimde. Atina’da Yunan mutfağının tüm lezzetlerini bulabileceğiniz pek çok restoran bulmak mümkün. Her bütçeye uygun çok sayıda restoran bulunuyor. Bu restoranlar turistik bölgelerin çevresinde ve özellikle deniz kenarında toplanmış. Gazi Bölgesi de oldukça şık restoranlara ev sahipliği yapan önemli bir noktadır.

Uzo ile Rakı’nın tadı benzer fakat içiliş şekilleri farklıdır. Türkiye’de rakı içilirken yanında muhakkak kavun ve peynir olur. Yunanistan’da ise Uzo içileceği zaman yanına eşlik etmesi için tadımlık olarak et çeşitleri ya da ızgara ahtapot şeklinde mezeler gelir. Ülkenin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve adaların çokluğu sebebiyle balık yemekleri yunan mutfağının ilk sırasında yer alıyor. Hamsi (Gavros), Sardalya (Sardeles), Kalamar (Kalamari) en ucuz balıklardan. Yunan mutfağı lezzetleri arasında Girit Salatası (Dako), Mussaka, Yunan şiş kebabı Souvlaki (Suflaki), Frappe, Yunan Salatası (Greek Salad), cacık (Caciki), keftedes (köfte), dolmades (dolma), moussaka (musakka) homus (humus), fasolada (kuru fasulye) boureki (börek) yer alıyor.

atina-1

Alışveriş

Gezip görebileceğiniz yerlerin tadabileceğiniz lezzetlerin yanı sıra Atina’da alışveriş yapma keyfine de ulaşabilirsiniz. Atina’da alabileceklerinizin başında zeytinyağı gelir. Yunanistan’a özgü olan alkollü içkilerden Uzo’yu ve Yunan konyağı olan Metaxa’yı da birçok yerde bulabilirsiniz. Atina’da hediyelik eşya açısından en önemli bölge Plaka isimli bölgedir. Buradan sevdikleriniz için çeşitli hediyelik eşyaları oldukça uygun bir fiyata alabilirsiniz. Antik yerlerin küçük birer kopyası, heykelcikler, kupalar, üzerine firizlerdeki resimlerin işlendiği tabaklar alışveriş alternatifleriniz arasında olabilir. Ermou bölgesi ayakkabı ve kıyafet açısından ise oldukça önemli bir yer. Atina’da dünyaca ünlü modacıların tasarım mağazaları da bulunur. Bulgari, Louis Vitton, Gucci gibi ünlü markaların mağazalarını bulabileceğiniz yer ise Kolonaki’dir.