hollanda-dam-meydani

Bu sene yurt dışı turları arasından tercihiniz Amsterdam ise, şehrin 5 popüler mekanıyla tanışmaya hazır olun. Sizin için seçtiğimiz bu birbirinden güzel gezi duraklarında keyifli vakit geçireceksiniz.

Dam Meydanı
Şehrin en merkezi noktalarından biri olan Dam meydanı, büyüleyici mimari yapılara ev sahipliği yapar. Şehrin dikkat çeken binalarından Koninklijk Sarayı burada yer almaktadır. Saray’ın arka tarafında bulunan Atlas heykeli, omuzlarında dünyayı taşıyan görünümüyle oldukça ilgi çekmektedir.
Koninklijk Sarayı eşsiz tasarımıyla görülmeye değer tarihi eserlerdendir.

Sarayın bitişiğinde bulunan Nieuwe Kerk, bu zamana kadar pek çok kez restore edilmiş eski bir kilisedir. Kraliyet ailesi düğünlerine ev sahipliği yapan kilise, protestan klisesi olmasıyla dikkat çeker. Protestanların her ne kadar sadeliği sevdikleri bilinse de kilise oldukça süslü bir görünüme sahiptir.
Meydan da göze çarpan bir diğer eser ise 2.dünya savaşı kurbanlarını anma amacıyla yapılmış Ulusal anıttır. Bu anıt aynı zamanda Hollanda’nın savaşta üstlendiği rolü vurgular.

Dam meydanı gerçekten dolu dolu bir meydandır. Ünlülerin balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussaud’s müzesi de burada yer almaktadır. Renkli karelere şahit olacağınız ve bol bol fotoğraf çektirmek isteyeceğiniz bu müzeye uğramanız önerilir.

Vondelpark
Adını Hollandalı ünlü şair Vondel’den alan VondelPark yeşillikler içinde ve ağaçlar arasında gezip piknik yapabileceğiniz, parkın göletlerinde bulunan kuğu ve ördekleri seyredebileceğiniz yemyeşil bir alan sunuyor. Parkta rastlayacağınız sokak müzisyenleri ile keyiflenebilir, yürüyüş yolu ve bisiklet parkurunda spor yapabilirsiniz.

Oude Kerk (Eski Kilise)
Geçmişi orta çağlara uzanan ve gotik tarzda mimarisiyle dikkat çeken Eski Kilise, Amsterdam’ın ilk yerel kilisesi olma özelliğini taşır. Daha önce mezarlık olan bir alan üzerine kurulmuş olan kilise, günümüzde Red Light District bölgesinde yer almaktadır. Kilise de o kişilerin anısına yapılmış pek çok mezar taşı da bulunmaktadır. Orta çağda görülebilecek en büyük tahta kubbeye sahip olan Kilise, en iyi akustiği sağlayan döşemeleriyle dikkat çeker. Rembrandt’ın ailesiyle beraber sık sık ziyaret ettiği bu kilise, aynı zamanda çocuklarının da vaftiz edildiği yerdir.

Hooft Street
İstanbul’daki Abdi İpekçi Caddesi’ni andıran Hooft Street, dünyaca ünlü markaların buluştuğu, seçkin ziyaretçilerin boy gösterdiği renkli bir caddedir. Eğer lüks alışverişi seviyorsanız bu bölgeye mutlaka uğramanızı öneririz.

Leidseplein (Leidse Meydanı)
Amsterdam’ın en popüler caddelerinden Weteringschans, Marnixstraat ve Leidsestraat’ın bir araya geldiği Leidse Meydanı, gece hayatının en renkli yaşandığı bölgeler arasında yer alır. Meydanın çevresinde bulunan sokaklarda her tarza hitap eden kafe, bar, restoran, gece kulübü bulabilirsiniz. Özellikle yazları sokak sanatçıları ve müzisyenlerin keyfili gösterilerine tanıklık edebilirsiniz.

Bu sonbahar güzel bir Avrupa tatili düşlüyorsanız özgürlükler şehri Amsterdam’a bir gezi planlayabilirsiniz. Yola çıkmadan önce iyi bir kılavuza ihtiyacınız varsa yeni tatil rehberiniz tatildeolmak.com size yardımcı olacaktır.