amsterdam-alisveris

Yurt dışı turları arasında en çok tercih edilen şehirlerden biri de Özgürlükler şehri Amsterdam. Paris, İtalya gibi modanın merkezi konumunda şehirlerden olmasa da kendine özgü, farklı tarzları barındıran Amsterdam, alışveriş adına çeşitli seçenekler sunar. Şehirde nerede ne bulur, neler alınır, sizin için bir araya getirdik.

Prinsengracht’tan Singel’e kadar uzanan kanallar arasındaki dar sokaklar bölgesi olan De Negen Straatjes (9 sokaklar) şehrin en iyi alışveriş duraklarındandır. Burada birçok butik, tasarım dükkânı, antikacılar, restoran ve galerileri bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü bazı markaların mağazalarının yer aldığı bu bölgede, dikkatleri üzerinize çekecek özgün giyim ve aksesuar ürünlerine de rastlayabilirsiniz.
Kaliteli ve lüks giyinmeyi seviyorsanız şehrin önde gelen alışveriş bölgesi Van Baerlestraat (Museum Quarter)’a uğramalısınız. Hollanda’nın ve dünyanın ünlü markaları buradaki PC Hooftstraat ve Cornelis Schuytstraat’ta bir araya gelirler.

Genellikle zanaatkarların, sanatçıların alışveriş için tercih ettiği Jordaan, çeşitli mağazaları, sanat galerileri ve mücevheratçılarıyla dikkat çeker. Burada değişik butikleri gezebilir, sanat galerilerinde satışa sunulan eserleri inceleyip alabilirsiniz. Sanatseverler için bir başka önerimiz ise De Beeldenwinkel Heykel Galerisi. Her bütçeye ve tarza hitap eden mermer, bronz vs. heykeller, çanaklar ve çömlekler bulabileceğiniz bu galeriyi gezmenizi tavsiye ederiz.

Şehirde görülmesi gereken bir diğer alışveriş durağı ise Amsterdam pazarlarıdır. Buralarda yerel halkı gözlemleme şansı bulurken, aynı zamanda keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle çiçek pazarı olan Bloemenmarkt’ın birbirinden renkli çiçekleri içinizi açarken, özgün ve şık bahçe dekorasyon ürünleri sizlerde alma isteği uyandıracaktır. Lalesiyle ünlü Amsterdam’dan yakınlarınıza ya da evinize lale soğanları alabilir, pazarda yer alan kesme çiçekleri, çeşitli yerel bitkileri keşfedebilirsiniz.

Şehirde her adım başı hediyelik eşya satan dükkanlara rastlamanız mümkündür. Çeşitli seramik biblolar, yel değirmenleri, Amsterdam evlerini yansıtan hediyelikler, tahta papuçlar şehirden alınabilecek hediyelik eşyalardan bazılarıdır.

Bu sonbahar çıkmayı planladığınız Avrupa tatili için tercihiniz Amsterdam’dan yanaysa, şehirde alışverişe de vakit ayırarak keyifli bir tatil geçirin. Amsterdam ile ilgili tatil rehberine ihtiyacınız varsa tatildeolmak.com olarak biz buradayız.