Amsterdam-Alisveris-Caddeleri

Avrupa tatili rotaları arasında en tercih edileni Amsterdam’da birbirinden güzel pek çok alışveriş bölgesi bulunmaktadır. Amsterdam küçük bir şehir olduğu için bunların çoğu birbirine yürüme mesafesindedir. Bu da şehirde alışverişi daha keyifli hale getirir. Kente özgü ürünlerin dışında şehirde dünya çapında markaların ürünlerini bulmak da mümkündür. Gelin Amsterdam’daki alışveriş bölgelerini yakından tanıyalım:

Kalverstraat

Şehir merkezinde yer alan bu cadde Amsterdam’ın en hareketli alışveriş duraklarındandır. Her daim kalabalık olan caddede birbirine rakip pek çok mağaza bulunmaktadır. Bu bölgenin yakınında Kalverton ve Manga Plaza adlı alışveriş merkezleri de dikkat çeker.

P.C. Hooftstraat

P.C. Hooftstraat lüks mağazaları ve eşsiz mimarisiyle şehrin öne çıkan alışveriş caddelerinden biridir. Genellikle pahalı ve seçkin markaların yer aldığı bu cadde, Rijksmuseum, Stedelijk ve Van Gogh Müzesine yakınlığıyla da bilinmektedir.

The 9 Smallt Streets – De 9 Straatjes

Amsterdam’da alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri 9 küçük sokaktan oluşan De 9 Straatjes’dir. Reestraat, Hartenstraat, Gasthuismolensteeg, Berenstraat, Wolvenstraat, Oude Spiegelstraat, Rijnstraat, Huidenstraat, Wij de Heisteeg bu bölgedeki sokaklardır. Buralarda pek çok mağaza, kitapçı, restoran ve kafeler bulabilirsiniz.

Utrechtsestraat

Rembrandtplein’e yakın olan bu alışveriş durağında daha çok özgün tasarım ürünlerinin satıldığı dükkanlar yer almaktadır. Trafiğe açık olan caddenin ortasından tramvay geçmektedir. Burada giyim, ayakkabı, şarap ve çikolata alışverişi yapabileceğiniz mağazalar bulabilirsiniz.

Leidsestraat

Leidesplein meydanına bağlı olduğu için daima işlek olan bu caddede Abercrombie& Fitch, Metz Co, Camper gibi ünlü markaların mağazalarına rastlayabilirsiniz. Caddenin ortasından tramvay geçse de alışveriş yapmanıza ya da gezmenize mani olmamaktadır. Aksine caddeyi farklı bir güzellik katmaktadır.

Cornelis Schuytstraat

Şehrin en iyi şarap, yeme içme ürünleri ve çiçek çeşitlerini sunan bu cadde, P.C. Hooftstraat’a yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu caddede öğlen yemeği için güzel seçenekler bulabilirsiniz.

Beethovenstraat

Güney Amsterdam’da bulunan Beethovenstraat, şehirdeki en güzel alışveriş noktalarından biridir. 20. Yüzyılda yapılan bu cadde giyim, şarap ve çikolata alışverişi için ideal bir adrestir.

Westerstraat

Jordaan bölgesinde bulunan Westerstraat, Moooi ve Anno gibi tasarımcı mağazaları ile dikkat çekmektedir. Bu sokak aynı zamanda ev dekorasyon ürünleri satan dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca cumartesi günleri kurulan yiyecek pazarı da taze sebze, meyve arayanlar için idealdir.

Yurt dışı turları arasından bu yılki seçiminiz Amsterdam ise, şehre gittiğiğnizde bu renkli alışveriş duraklarına uğramayı unutmayın. Alışveriş konusunda daha detaylı bilgi için yeni tatil rehberi tatildeolmak.com’dan faydalanabilirsiniz.