Amsterdam-sokak-pazarlari

Avrupa Tatili durakları arasında başı çeken Amsterdam, çeşitli sokak pazarları ile alışveriş severlere geniş seçenekler sunuyor. Pazarlar samimi ve doğal atmosferi ile bazı gezginlerin vazgeçilmez alışveriş durakları arasında bulunuyor.  Genelde yiyecek, giyim, çiçek, ev eşyası ve antika ürünlerin satın alınabileceği pazarlar her bütçeye hitap ediyor. Şehrin pek çok bölgesinde kurulan pazarları gezerek değişik hediyelikler bulabilir, aynı zamanda yerel halkı gözlemleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Amsterdam’daki sokak pazarlarından bazıları şu şekildedir;

Albert Cuypmarkt
260’a yakın tezgahıyla ziyaretçilerini bekleyen Albert Cuypmarkt, yiyecek, bitkisel ürünler ve baharat satışı gerçekleştirmektedir. Amsterdam’ın en büyük açık hava pazarı olarak bilinen bu pazar, 20. yüzyılın başından bu yana kurulmaktadır. Albert Cuypstraat bölgesinde yer alan pazar, pazartesiden cumartesiye kadar saat 09:30 – 17:00 arasında açıktır.

Art Plein Spui
Art Plein Spui, pazar günleri kurulan küçük bir sanat pazarıdır. 25 profesyonel sanatçının çalışmalarının satışa sunulduğu bu pazarda görevli olan sanatçılar ara sıra değişmektedir. Spui Plein’de bulunan pazardan resim, baskı, heykel, seramik ve takı ürünleri alabilirsiniz.

Bloemenmarkt – Çiçek Pazarı
Amsterdam’ın en renkli pazarlarında biri Bloemenmarkt adlı çiçek pazarıdır. Yan yana dizilmiş su üstünde bulunan küçük dükkanlardan oluşan pazarda taze çiçekler yer almaktadır. Burada envai çeşit çiçek bulmanız mümkündür. Ancak ülkenin sembollerinden olan lalenin yeri ayrıdır. Ayrıca lale şeklindeki ampuller de ilgi çekmektedir. Bahçe dekorasyon ürünlerinin de yer aldığı pazarda, yılbaşı döneminde yeni yıl süsleri bulabilirsiniz. Singel’de kurulan çiçek pazarı, pazartesiden cumartesiye 09:30 – 17:00 arası ziyaretçilerine açıktır.

Dappermarkt
Şehrin en renkli ve hareketli noktalarından olan Dappermarkt, yiyecek, ev eşyası ve giyim ürünlerinin satıldığı bir pazardır. Yaklaşık 200 tezgahın bulunduğu pazar dünyanın pek çok ülkesinden ürün bulundurmaktadır. Fas ve Türkiye’den getirilen yiyecek ürünleri büyük ilgi görmektedir. Pazartesiden Cumartesiye kadar hizmet veren Pazar, Dapperstraat’da kurulmaktadır.

Boekenmarkt op het SPui
Kitap, harita, kart ve benzeri ürünleri bulabileceğiniz Boekenmarkt op het SPui, daha çok koleksiyoncuların ilgisini çekecektir. Özellikle aradığınız eski bir ürün varsa burada bulmanız olası. Bu pazarı ziyaret etmek için pazartesi ile cumartesi arası 10:00 – 16:00 saatlerinde Oudemanhuispoort bölgesine uğramalısınız.

Farmers Market (Çiftçi Pazarı)
Peynir çeşitleri, doğal gıda ürünleri, balık ve benzeri ürünlerinin satışa sunulduğu bir pazardır. Günlük ve doğal ürünleri tüketmeyi tercih ediyorsanız bu pazara kesinlikle uğramalısınız. Pazarda Hollanda’da üretilen ürünlerin dışında Fransa ve Litvanya’dan getirilen ürünleri de bulabilirsiniz. Cumartesi günleri Noordermarkt’da kurulan pazar yiyecek alışverişi için harika bir adrestir.

Nieuwmarkt Pazarı
Her cumartesi Nieuwmarkt’da kurulan pazar yiyecek ürünlerinin yanı sıra antika ürünleri bulabileceğiniz bir yerdir. 17.yüzyıldan beri hizmet veren pazar, her iki tür ürünü farklı dönemlerde satışa sunar. Gıda pazarı kurulduğu zamanlarda organik ürünlere de rastlamanız mümkündür. Mayıs-Ekim arasında kurulan antika pazarında ise çeşitli antika eserleri bulabilirsiniz.

Postzegelmarkt – Pul ve Bozuk Para Pazarı
Pul ve bozuk para pazarı olarak bilinen Postzegelmarkt, koleksiyoncuların gezmekten keyif alacağı bir pazardır. Oldukça nadide parçaların bulunduğu pazarın yurt dışından bile ziyaretçileri vardır. Birçok Avrupa ülkesinde tarihe karışmış olan pul ve bozuk para kültürü burada hala değerini korumaktadır. Nieuwezijds Voorburgwal bölgesinde yer alan pazarı Çarşamba & Cumartesi günleri 10:00 – 16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Lindengracht Pazarı
Cumartesi günleri Lindengracht’de kurulan pazar, yiyecek ürünleri dışında CD, DVD, bisiklet ve bisiklet parçaları ayakkabı gibi geniş ürün yelpazesi sunmaktadır.230’a yakın tezgahıyla oldukça geniş bir pazar olan Lindengracht Pazarı 20. yüzyılın başından bu yana hizmet vermektedir.

Yurt dışı turları ile bu yıl Amsterdam’a gitmeyi planlıyorsanız, gezi listenize bu güzel alışveriş duraklarını eklemeyi sakın unutmayın. Şehirdeki diğer aktiviteler için yeni tatil rehberi  tatildeolmak.com’u ziyaret edebilirsiniz.