Tatil denilince ilk akla gelen yerlerden biridir Kuzey Kıbrıs. Akdeniz’in mavi suları içerisinde adeta bir incidir. İmkanınız olduğunda mutlaka en az bir kere gitmelisiniz.

kuzey kıbrıs

Kuzey Kıbrıs hem kışın hem de yazın gidebileceğiniz bir yer. Tatil için giderseniz, gitmişken bazı önemli yerleri de gezebilirsiniz.

Girne

Girne, Kuzey Kıbrıs’ın göz bebeğidir. Girne ile çevresi, adanın da zaten en gözde tatil mevkidir. Tarihine baktığımızda kent MÖ 10’uncu yy.da Akalar tarafından kurulmuş. Kenti kuranlar kente ülkelerindeki bir dağın adı olan Kyrenia adını vermişler. Başka bir duyuma göre ise 9’uncu yüzyılda Akdeniz ticareti için Fenikeliler buraya ticaret kolonisi kurarak yerleşmiş. Kentin adı eski Roma kaynaklarında Corineum olarak geçtiği görülmektedir. Bizans döneminde ada birkaç kez birkaç kez Arap korsanları tarafından yağma edilmiş ve tarihi yerleri yıkılmıştır bu yağmalama sırasında.

Kentin en eski tarihi eserlerinden biri Girne Kalesi’dir. Girne limanı boyunca Türk mutfağına ve Kıbrıs ülkesine özgü yemekler sunan lokantalar, barlar, açık hava kafeteryaları, çay bahçeleri mevcut. Girne kentinde görülebilecek yerler arasında Girne Kalesi, Barış ve Özgürlük Müzesi Beylerbeyi, St. Hilarion Kalesi, Hz. Ömer Türbesi, Bufavento Kalesi, Halk Sanatları Müzesi,  çeşitli küçük çaplı kilise ve manastırlar bulunuyor.

Lefkoşa

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başşehri olma özelliği taşır. Lefkoşa kenti daha çok Lüzinyan’lar döneminde gelişme göstermiştir. Türk ve Rum kesimini ikiye ayıran yeşil hatla bu kentte yer almakla birlikte şehrin kuzey bölümünde Türkler oturmaktadır. Güney kesiminde ise Rumlar. Lefkoşa kentinin etrafında Türklere karşı savunma amacıyla 1567 yılında Venedikliler tarafından oldukça kalın ve yüksek surlar yaptırılmıştır. Toplam da onbir burcun yer aldığı bu surlar neredeyse tüm Lefkoşa kentini çepeçevre sarar. Şimdilerde Rum kesimi kısmında kalan ve herkes tarafından Konstanza diye bilinen burcun üzerinde ise Kıbrıs adasının Türkler tarafından fethi sırasında şehit edilen Bayraktar’ın türbesi ve bunun yanı sıra Bayraktar Camii yer alır.

Cami ve türbe, 1963 yılında başlatılan Rum saldırıları sonucundan yıkılmış hatta bununla kalmayarak yakılmıştır. Lefkoşa kenti özellikle Ortaçağ ve daha sonraki dönemlerde yapılan tarihi eserler bakımından oldukça zengin bir kenttir. Bu eserler arasında Osmanlı mimarisinden eserler görülebileceği gibi Gotik mimari örnekleri de görmek mümkündür. Çok uzun zaman Türk idaresinde kalmış olmasından dolayı diğer kentlerde olduğu gibi burada da bariz Türk karakteri hakimdir. Lefkoşa’nın görülebilecek ve görülmeden asla gelinmeyecek yerlerinden bahsedecek olursak; bu yerler arasında Kumarcılar Hanı, Barbarlık Müzesi, Büyük Hamam, özellikle Bedesten, Haydar Paşa Camii, Derviş Paşa Konağı, Selimiye Camii, Etnoğrafya Müzesi, Büyük Han sayılabilir.

Gazimağosa

Mısır Kralı II. PtolemyPhiadelphus tarafından (İÖ 285-247) kurulduğu ve Mısır kralının karısının adını verdiği bilinmektedir. Daha sonra kent Arap korsanlar tarafından yağmalanmış ve bugünkü Famagusta (Gazimağusa) sözcüğü de buradan yola çıkılarak türetilmiştir.

Gazimağusa’nınasıl gelişimi haçlıların eline geçtikten sonra olduğu görülmektedir. Papalığın ve Hristiyanların diğer dinlere mensup kişilerle alış veriş etmesini yasaklamasından sonra Kıbrıs limanları Suriye limanlarının yerini almış. Gazimağusa’da ticarette bir durak haline gelmiş. Gazimağusa’dadiğer kentlere göre görülebilecek oldukça fazla turistik ve tarihi yer vardır. Bunlar arasında Lala Mustafa PaşaCamii, Sinan Paşa Camii,Salamis Harabeleri, Othello Kulesi, Canbulat Müzesi, Namık Kemal Hapishanesi bunlardan bazılarıdır.

Güzelyurt

Kıbrıs adasının tam olarak kuzeybatısında yer alan Güzelyurt göz alabildiğine turunçgil bahçeleriyle çevrilidir. Çok verimli topraklara sahip olan Güzelyurt’ta narenciye, portakal, greyfurt,mandalina karpuz ve kavunun yanı sıra çeşitli sebzeler yetiştirilmektedir. Turunçgillerin çoğu başak ülkelere ihraç edilmekte, diğer bir kısmı ise meyve suyu yapılarak ülke içerisinde tüketilmektedir. Fazlası iseyine meyve suyu olarak ihraç edilmektedir. Soli Bazilikası, Soli Tiyatrosu, Mamas Manastrı görülmeye değer tarihi yerleri arasındadır.